Тернопіль, Тернопіль, Тернопіль –
Вартий пісень і поем.
Тернопіль, Тернопіль, Тернопіль –
Казка, в якій ми живем.
Сергій Сірий
Тернопіль – одне з найцікавіших міст Західної України. Знаходячись у самісінькому її центрі, файне місто ввібрало неповторний колорит Галичини , красу Поділля та спокій Волині.
Це одне з найбільш зелених міст України, з чудовим ставом посеред міста, з унікальною архітектурою та пам’ятками різних часів. Тут досить незвично поєднуються будівлі з минулих часів, релігійні святині та сучасні споруди.
Пропонуємо віртуальну виставку «Тернопіль – місто любові нашої», де ви можете ознайомитися з книгами про історію і сьогоденням нашого міста. Текст видань доповнюють цікаві , кольорові світлини, мапи та схеми.
Бойцун, Л. Тернопіль у плині літ [Текст] : іст.-краєзнав. замальовки / Л. Бойцун. – Тернопіль : Джура, 2003. – 391 с.
Книга розповідає про майже втрачений давній Тернопіль крізь призму історії вулиць і визначних будівель. У них, як у краплині вранішньої роси, віддзеркалюється багатогранне життя міста — розвиток торгівлі, ремесла й освіти, діяльність культурно-освітніх і спортивних товариств, партій. Це — розповідь про архітектурні й історичні пам’ятки Тернополя і тих людей, про чий внесок у життєпис міста нагадують тепер назви вулиць й навчальних закладів.
Видання ілюстроване старими поштовими листівками і світлинами, а також знімками острівків минулого у сьогоденні міста.
Гаврилюк, О. Тернопіль: сторінки минулого і сьогодення [Текст] / О. Гаврилюк, І. Крочак, О. Петровський. – Тернопіль : Астон, 2010. – 120 с.
Книга присвячена історичним аспектам формування культурно- історичного обличчя міста Тернопіль. Вперше подається виклад археологічного минулого території міста та його околиць. Видання розраховане на краєзнавців, істориків, пам’яткознавців та широке коло читачів, що цікавляться історією рідного краю і міста Тернополя.
Дуда, І. М. Тернопіль [Текст] : 1540-1944 : іст.- краєзнав. хроніка. Ч. 1 / І. М. Дуда. – Тернопіль : Навч. кн.-Богдан, 2010. – 296 с.
Пропоноване видання — результат майже двадцятирічної праці автора. Весь інформаційний матеріал, почерпнутий із польських та українських, частково радянських і німецьких джерел, подано у вигляді історико-краєзнавчої хроніки. Перша частина доробку налічує дванадцять часових розділів та охоплює період від 1540 до 1944 року. Аналіз подій та коментарі до них зведені до мінімуму, однак вони відображають громадянську позицію автора. По-новому висвітлюються події Першої та коментарі до них зведені до мінімуму, однак вони відображають громадянську позицію автора. По-новому висвітлюються події Першої та Другої світових воєн. Вперше публікуються переліки посадників і почесних громадян Тернополя та синхронна таблиця вулиць міста. Монографія пройшла апробацію на сторінках міської газети “Тернопіль вечірній” у 1999-2002 роках.
Дуда, І. Тернопіль 1944-1994 [Текст] : історико-краєзнавча хроніка. Ч. 2 / І. Дуда. – Тернопіль : Навч. кн.-Богдан, 2018. – 344 с. : іл.
Пропоноване видання — результат двадцятирічної праці автора. Весь інформаційний матеріал подано у вигляді історико-краєзнавчої хроніки. Перша частина монографії налічує дванадцять часових розділів та охоплює період від 1540 до 1944 року, друга частина має п’ять розділів, які розкривають 50-річну історію повоєнного міста (1944-94 рр.). Аналіз подій та коментарі до них зведені до мінімуму, однак вони відображають громадянську позицію автора.
Монографія пройшла апробацію на сторінках міської газети «Тернопіль вечірній».
Туристичний Тернопіль [Текст] / ред. І. Тріль. – Тернопіль : Діана плюс, 2009. – 36 с. – Текст укр., рос., пол., англ. мовами
Місто Тернопіль — не лише адміністративний центр Тернопільської області, але й давній історичний центр краю. Східнослов’янські племена — предки українців — здавна жили на берегах Серету. В часи Галицько-Волинської держави тут існувало руське городище Топільче (Сопільче). На його місці пізніше розбудовано Тернопіль, перша письмова згадка про якого відноситься до 1540 року. 15 квітня того року датований привілей, виданий краківському каштеляну, коронному гетьману Яну Амору Тарновському на будівництво замку й заснування міста. За свою історію місто знало не одного власника, переживало разом з усім краєм періоди піднесення і розквіту, руйнування і занепаду, але, незважаючи на лихоліття, вистояло, зумівши зберегти свою неповторність.
Окаринський, В. Тернопіль: місто, люди, історія (від давнини до 1991 року) [Текст] / В. Окаринський. – Тернопіль : Навч. кн.-Богдан, 2017. – 511 с. : іл.
Ця книжка — найбільший на сьогодні нарис історії Тернополя у форматі «для всіх». Це не екскурсії містом, не хроніка й не академічна історія. Це узагальнений науково-популярний погляд, в якому автор намагається подати тільки перевірені факти, при цьому знайомлячи читачів з різними гіпотезами і поглядами. Через людський вимір книжка показує Тарнополь/Тернопіль від доісторичних часів, його заснування й розбудови в пізньому Середньовіччі аж до завершення найтрагічнішого для міста «короткого» XX століття — 1991 року. Етноси, релігії, державно-адміністративні чинники, громадське життя — усе, що впливало на людину в міському просторі. Городяни, їх побут, життєві стилі, субкультури, самореалізація. А також обличчя самого міста крізь призму культурно-історичних епох у контексті світової, європейської й української історій. Текст книжки доповнюють мапи, схеми, фотографії, твори мистецтва, артефакти минулого, а також покажчик, хронологія, бібліографія.
Тернопіль [Текст] = Ternopil = Tarnopol : іст. нариси. – Тернопіль : Джура, 2016. – 191 с.
У науково-популярному виданні «Тернопіль. Історичні нариси» йдеться про основні історичні віхи міста — від його витоків до сьогодення. Висвітлено такі теми: Заснування і власники Тернополя (1540-1843); Старовинні церкви Тернополя; Вулиці Тернополя; Бургомістри Тернополя, сторінки історії самоврядування (1816-1939); Тернопіль у контексті російської окупації під час Першої світової війни (1914-1917); Уродженці Тернополя, які служили в Легіоні Українських Січових Стрільців; Тернопіль у період ЗУНР (1918-1919); Тернопіль під час боїв березня-квітня 1944 року; Тернопіль після Другої світової війни та в незалежній Україні (1944-2000); Тернопільський Євромайдан, волонтерські організації міста, участь тернополян в АТО (2013-2016).
Тернопіль [Текст] : Історичні подорожі містом : фотоальбом / фото В. Хіхловського, В. Мороза ; укр. та англ. текст В. Мороза. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2018. – 143 с. : іл. – Текст укр., англ. мовами.
Тернопіль – місто, що дихає історією, та водночас місто, історією якого достеменно не знають навіть його жителі.
Підготовка альбому до публікації, обговорення, добір найцікавішої інформації та наповнення сторінок світлинами стали також мандрівкою і для нас – колективу, який готував видання упродовж понад півроку.
Сподіваємося, що те, чим ми ділимося, спонукатиме вас до подорожі в часі та знайомства з нашим старовинним містом і його людьми.
У фотоальбомі використано фотоматеріали з фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею, особистого архіву Володимира Мороза.
Тернопіль. Збагатись емоціями [Текст] = Ternopil. Enrich your emotions = Ternopil. Wzbogac swoje emocje / В. Андріїшин. – вид. 2-ге, допов. – Житомир : О. О. Євенок, 2019. – 143 с. : іл. – Текст укр., англ., пол. мовами.
Терноліль – неповторне місто. В цій книзі акцентовано увагу на тих куточках нашого міста, які передають богатогранність Тернополя, його характер, його настрій. Тут переплітаються історичні епохи, тут духовна вись, тут благодатна природа. Щоб у цьому переконатися, варто лише раз побувати у нашому чудовому місті Тернопіль. Описи на українській, польській та англійській мовах.
Тернопіль. Місто-мрія [Текст] : фотоальбом / під ред. Ю. Грицини. – Тернопіль : Діана плюс книги, 2013. – 63 с. : іл. – Текст укр., рос., англ., пол. мовами.
Тернопіль – неповторне місто. І щоб розповісти про його багатство і про всі цікаві місця, – не вистачить і кількох томів. Однак, в цій книзі акцентовано увагу на тих куточках нашого міста, які передають багатогранність Тернополя, його характер, його настрій. Тут переплітаються історичні епохи, тут духовна вись, тут чудова благодатна природа. Щоб у цьому переконатися, варто лише раз побувати у нашому чудовому місті Тернополі. Описи на українській, російській, польській та англійській мовах.